Ці страви, та ще й вітринах за склом, виглядають надзвичайно апетитно, дивлячись на них мимоволі уявляєш аромат та смак щойно приготовленої їжі, відчуваєш запах свіжоспеченої здоби, солодку ніжність десертів, соковитість фруктів та овочів. В Японії поширене і звичне явище подивитися на пропозиції кафе або ресторану ще з вулиці, перед входом до закладу харчування. І звичайно все виглядає так, що мимо пройти дуже важко, так і хочеться зайти всередину і замовити щось з цього візуально вражаюче смачненького меню.
А насправді перед вами макети, зразки харчових продуктів (食品サンプル, shokuhin sampuru ). Майстерно виготовлені, до найменших дрібниць, з особливою японською педантичністю і знанням справи. Сто років тому їх виготовляли з воску, а зараз використовують довговічніший полівінхлорид, силікон та інші сучасні матеріали.
Окремо виготовляють всі інгредієнти, розфарбовують спеціальними стійкими фарбами та компонують страву, яка в кінці виглядає як справжня, а то й краще. Коштують такі репліки у сотні разів дорожче, ніж справжня їжа, але і служать надзвичайно довго, тобто ресторан замовляє макети свого меню насправді один раз і користується ними роками. Всередині заклад харчування має також і звичні нам надруковані меню.
Репліки окрім того, що естетично красиві, є досить практичними і надзвичайно виручають, особливо приїжджих. Адже якщо не бути достатньо знайомими з японською кухнею та не володіти канджі або каною, то виникають труднощі щось замовити. А так одразу бачиш, що будеш їсти. Все продумано і дуже зручно, як то і є в Японії.
Насправді, меню в макетах було винайдене та поширене не для туристів, так як Японія була ізольованою державою. Найпоширеніша версія, що першу репліку виготовив сто років тому, у 1917 році, Такідзо Івасакі (Takizo Iwasaki), а масове виробництво почалося у тридцятих роках минулого століття. Корпорація засновника зразків харчових продуктів Iwasaki Be-I і досі успішно продовжує свою справу. Мистецтво виготовлення макетів їжі передавалося з покоління в покоління, тонкощі та нюанси тримались в таємниці, маленька справа переросла в великий бізнес та поширилась за межі Країни Вранішнього Сонця.
Всі охочі можуть спробувати власноручно виготовити моделі страви на численних популярних майстер класах. Процес виготовлення деяких реплік ідентичний до справжнього приготування страв: суші роблять з маленьких деталей рису, формують рукою та прикрашають зверху. Або ж купити набір для самостійного виготовлення репліки з покроковою інструкцією. І завжди пам’ятати про застереження, написане великими буквами – Не їстівне! – адже виготовлена фейкова страва й справді виглядає як справжня!
Ліля Тяжка для Etnocook та Мандрівки Японією
Цікава стаття, дякую!
Дякую за відгук!
Цікава стаття, дякую!
Дякую за відгук!