В попередніх статтях була дана загальна характеристика японських ресторанів та огляд їхніх інтер’єрів. Окрім культу харчування населення країни Вранішнього Сонця має ще одну особливість — відсутність звички їсти “на ходу”: ніякого перекушування на вулиці, в транспорті чи на лавочці в громадському місці. Вживати їжу, стоячи біля кіоску, можна лишень в китайському кварталі, а їх декілька на всю країну і туди інколи приїжджають подивуватися з такого “китайського стилю” .
Японці особливо люблять свіжу їжу, і робоче населення дуже часто віддає перевагу ресторанам “однієї страви”, куди, зазвичай, немає попереднього обов’язкового запису і які можуть завжди швидко забезпечити обід найкращої якості. Звісно, меню таких закладів харчування не особливо насичене: окрім головної страви, зазвичай, можна замовити воду, рис (часто добавка безплатна — їж і пий “скільки влізе”), місо-суп, зелений чай.
Сьогодні я розкажу коротко про свої улюблені типи ресторанів, а про всі решта — в другій частині ^.~
Суші ( sushi, яп.すし) ресторани або суші-я (суші-заклади) пропонують своїм відвідувачам спробувати різні типи суші, сашімі (тонконарізані скибочки сирої риби та м’яса), морепродукти. Також можна замовити рис, місо-суп та різноманітні напої. Відвідувачі сидять за барною стійкою або за столиками в залі, які оформлені в західному, японському або в змішаних стилях.
Кайтен-суші (Kaiten-zushi) — це менш дорогі заклади, де страви суші представлені для клієнтів на конвеєрній стрічці. Можна вільно вибрати різнокольорові тарілки з шматочками суші (зазвичай по дві штуки) з рухомої стрічки або замовити відсутні зараз, але присутні в меню, страви, у майстра, який знаходиться в центрі конвеєра. Ціна порції залежить від кольору посуду і потім підраховується загальна кількість тарілок. Вода, зелений чай, соєвий соус, васабі, маринований імбир, палички знаходяться окремо на кожному місці відвідувача.
Шябу-шябу ресторани (Shyabu-shyabu,しゃぶしゃぶ) — зазвичай заклади такого типу можна знайти в дорогих готелях європейського типу в великих містах. Ми відвідали один з них в Нарі. На столі перед нами поставили переносну плитку і на неї каструлю з водою. Також окремо на стіл ставлять тонко нарізане сире м’ясо, морепродукти, овочі, гриби і тофу. Після закипання занурюють в посудину всі складники, а потім рухають в окропі м’ясом, затисненим у паличках — від специфічного шипіння та цього руху і пішла назва страви. Всі складники з’їдають, витягуючи по черзі з води, занурюючи їх в соєвий соус та перемелене кунжутне насіння.
Темпура (Tempura, 天ぷら) ресторани — спеціалізуються на страві “темпура” – приготовані в фритюрі морепродукти (я бачила запечене морське створіння з багатьма лапами, це була якась морська блоха) і овочі в спеціальному тісті для темпури. Дуже популярні заклади харчування, від вуличних забігайлівок до п’ятизіркових ресторанів, а цей простий та вишуканий кулінарний шедевр, який привезли в Японію португальці, відомий до тепер як в самій країні, так і за її межами. Також є ресторани, відомі як тендон-заклади: дещо дешевші, тут готують темпуру з рисом. Також дуже смачно.
Унаґі-заклади (Unagi) — ресторани, в яких готують прісноводного вугра на грилі подають з рисом та спеціями. Надзвичайно ніжна та поживна страва.
Це коротко про місця, які слід відвідати обов’язково всім гурманам і після відвідування яких я залишилася абсолютно задоволена, трохи, правда, здивована розмірами порцій — дуже великі, жителі країни Вранішнього Сонця вміють і люблять смачно поїсти.