Всі фото клікабельні, а також можна швидко та зручно роздрукувати статтю
Суші настільки популяризовані в світі, що про них знає, мабуть, кожен — навіть якщо не куштував сам, то приблизно скаже, що це таке і з якої країни походить, їх готують практично в кожному районному центрі, а посиденьки в “суші-барах” стало улюбленим заняттям великої частини сучасної молоді. Коли я після поїздки в країну Вранішнього Сонця розказую про японські продукти, заклади харчування, суші-бари, у мене зазвичай уточнюють лиш одне — чи насправді суші так відрізняються від наших.
Відповідь на це запитання, насправді, дуже об’ємна. Спочатку я відповідала, що формою не відрізняються, скоріше, наповненням. Так от, зберігається, зазвичай, тільки назва — наповнення відрізняється настільки кардинально, що це вже зовсім інша страва.
В загальному, щоб не змінювати назву, є поділ на власне Суші та Суші в Західному стилі — саме ті, які готують в нас (плюс індивідуальна фантазія кухаря). Коли цікавилася цією темою для написання статті, прочитала дуже багато інформації англійською мовою, і мені здавалося, що саме американці найбільше перекрутили, переінакшили та адаптували оригінальні рецепти до своїх реалій. Думала написати про відсутність салату в ролах, “теплих” і “солодких” суші. Проте після перегляду деяких меню вітчизняних закладів харчування, зрозуміла, що пристосування — це, звісно, непогано, але тільки в певній мірі і вона точно перевищена у випадку “Роли з Оселедцем під шубою” та кетчупом поверх шматочків страви.
Отже, для початку про очевидне — форму. В загальному “суші” означає рис (спеціально приготований) та додаток до нього, це може бути:
- Chirashizushi (ちらし寿司, “висипані суші”) — посуд з рисом і зверху накладеними сашімі та гарніром
- Nigirizushi (握り寿司, “спресовані суші”) — маленька рисова кулька і шматочок наповнення зверху
- Makizushi (巻き寿司, “скручені суші”), Norimaki (海苔巻き, “норі рулет”) або Makimono (巻物, “різноманітні рулети”) — найближче до популярних ролів
- Inarizushi (稲荷寿司) — смажене тофу з рисом всередині
- Narezushi (熟れ寿司, “дозрілі суші”) — природно ферментовані, за стародавнім рецептом виготовлені
- Oshizushi (押し寿司, “спресовані”), також знані як 箱寿司, hako-zushi, “коробкові”) — спресовані в формі квадрату, виготовляються за допомогою спеціальної дерев’яної коробки, де рис стискують з рибою
А також є Суші в Західному Стилі, майже завжди у формі рулету, їхні назви різко відрізняються і одразу на слух чути, що японського тут мало: аляска рол, гаваї рол, філадельфія рол, спайдер рол.
Сашімі з лосося, закручене у вигляді троянди, також навряд-чи зустрінеш в японських закладах харчування.
Найпопулярнішим в Японії є перших два види Chirashizushi і Nigirizushi: їх швидко робити і вони завжди надзвичайно свіжі, прості у виконанні, не стоять годинами, чекаючи на клієнта. Суші — загальнонаціональна їжа, вони продаються не тільки в суші-барах, але й в інших закладах харчування, супермаркетах. Проте, якщо захотіти макісуші, то на замовлення слід дещо довше почекати — тому що зробити їх займає більше часу.
Різниця в наповненні колосальна і вона помітна, перш за все, в калорійності: японські суші низькокалорійні, надзвичайно свіжі та прості, у них входять, зазвичай, два-три складники, немає жирних інградієнтів, соусів. Для прикладу, американський Філадельфія Рол (6 шт.) містить 283 калорії, а японський Текка Макі (6 шт.) містить 134 калорії.
Японці люблять смак страви “як вона є”, тому справжні суші ніколи не будуть солені чи политі зверху соєвим соусом — це вважається неприпустимим. Шматочки страви можна в нього самостійно за бажанням занурювати безпосередньо перед вживанням. Маринований імбир також не є салатом, а його роль — освіжити ротову порожнину перед споживанням суші з іншим смаком.
Суші чи не єдина японська страва, яку можна їсти руками — за умови ідеально вимитих рук, які після споживання страви в давнину витирали в спеціальну фіранку “норен”(暖簾) біля дверей, тим самим створюючи рекламу закладу харчування — чим брудніша тканина, тим популярніший заклад. Зараз такого звичаю немає і їдять їх, зазвичай, паличками, як і все інше.
Існує понад сто видів суші в Японії, проте в одному закладі лише декілька — щоб забезпечити абсолютну якість та свіжість страви.
Ще є досить поширена думка, що суші запивають саке, проте зазвичай до них пропонують зелений чай та воду, алкоголь вживають тільки в певних закладах та за певних обставин.
Усілякі “рол сенсей” ,“рол японія” та рол з оселедцем і цибулею також теоретично ніби відносяться до японської кулінарії, переважно кажуть, що це західна (закордонна, не-японська) різновидність страви. Проте існують хороші заклади з японською кухнею за межами країни Вранішнього Сонця, шукаючи їх уникайте таких стереотипних слів у назвах, як “Суші”, “Фуджі”, “Сакура”, “Самурай” та їх поєднань і похідних – нічого автентичного там, скоріш за все, не знайдете, добре ще що “Фукушімою” і “Цунамі” не називають (а що, цілком впізнавано). І пам’ятайте: справжні суші приготує тільки кухар-японець в закладі, власником якого житель Японії – вони, зазвичай, добре знають, як вкласти частину душі в шматочок рису з рибою та довести приготування простої страви до ідеалу.
Ліля Тяжка для Etnocook
Справжні японські суші і чим вони відрізняються від суші в Україні
Використані джерела:
Photos: Sushi, Chirashizushi , Nigirizushi , Makizushi , Inarizushi , Narezushi , Oshizushi
Коментарі до статті в LJ http://etnocook.livejournal.com/17911.html#comments
Коментарі до статті в LJ http://etnocook.livejournal.com/17911.html#comments