- Etnocook: сайт етнічної кухні - https://etnocook.com.ua -

Сирні коники

Всі фото клікабельні, а також можна швидко та зручно роздрукувати кулінарну статтю про Моделювання з сиру [1] від українського сайту традиційної етнічної кухні Etnocook.com.ua

Сирний коник [2]

Сирний коник

Ліплення з сиру – малодосліджений вид народного мистецтва, хоча традиції скульптурної ліпки із сиру на Гуцульщині сягають давніх часів. Традиція ліпити з сиру пов’язана з випасом овець на полонині. Саме там вівчарі виготовляли перші скульптурки із сиру, як обереги та обрядові фігурки. Через нетривалість матеріалу найдавніші пам‘ятки збереглись лише з ХІХ століття.

Сирні коники та фігурки з сиру на вишиванці [3]

Сирні коники та фігурки з сиру на вишиванці

Технологія обробки сиру добре відома. У відро теплого молока додається ложка ґлєґу і молоко ставиться на скисання . Належно прокисле молоко дає можливість виготовлення сиру – матеріалу для ліпки скульптури. Перевіряють сир на прокисання опусканням в гарячу воду. Якщо сир текучий і водночас в’язкий – матеріал вважається готовим, він придатний для вживання і може зберігатися довго.

Приступаючи до ліплення майстер нарізає шматочки сиру і опускає в гарячу воду.   Розминаючи в руках масу формує   грудку,   з   якої   швидкими рухами ліпить скульптурку. Процес ліпки нагадує формування за допомогою витягування окремих частин фігурки; голови кінцівок і т.п. Скульптурка виготовляється з одного цілого шматка сиру. Після формування, одразу ж ще м’яка, опускається в розчин солі, де форма закріплюється. Звідси вже майже готовий твір повертається до рук майстра для заключного етапу роботи – щоб осідлати чи доповнити коника збруєю. Для цього з шматочка сиру витягується довга нитка, якою швидкими рухами обплітається скульптурна форма. Нитка закріплюється простим вузлом і знову опускається в розчин солі. Чим насичені ший розчин солі, тим довше зберігатиметься фігурка.

сирний коник - мініатюрний шедевр [4]

сирний коник – мініатюрний шедевр

 

 

Джерела:

Переклад тексту з англ. оргигіналу: Modelling of cheese  Etnocrafts [5]

Фото: Etnocook.com [6]

 

Ліля Тяжка для Etnocook